SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VE DÜZENLEMELER

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN AÇIKLAMASI SON DAKİKA

Yapılan açıklamaya göre 20 yaş sınır kaldırılarak 18 yaşa düşürülmüştür ve haftada bir defaya mahsus olmak üzere 18 yas altı çocuklar sokağa çıkabilecektir.

65 yaş üzeri kısıtlaması ise halen devam etmektedir . Büyük bir risk taşıyan bu grup pazar günleri 14.00 – 20.00 saatleri arasında sokağa çıkabileceklerdir . İleriki süreçlerde bunun ile ilgili esnemenin olacağı gündemdedir .

Ayrıca Normalleşme hareketleri kapsamında 1 Haziran dan itibaren normal hayat a geçişte büyük değişikliklerin olacağını ve bu değişikliklerin insanları rahatlığa ve esnemeye sürüklememesi gerektiği ifade edilmişti.

1 HAZİRAN İTİBARİ İLE ALINAN KARARLAR : SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VE DÜZENLEMELER

Şehirler arası seyahat tamamıyla kaldırılmıştır. herhangi bir olumsuzluk durumunda bazı şehirlerde tekrardan kısıtlama getirilebilir.İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli, 1 Haziran tarihi itibarıyla mesaiye normal şekilde devam edebilecektir.Kreşler ve gündüz bakım yerleri açılacaktır.

Kafe , pastane , restaurant , kıraathane , çay bahçeleri , yüzme havuzları , dernek lokali , kaplıca türü işletmeler vb yerleri belirli şartlar ve uygulamalr dahilinde açılacaktır. Saat 22.00 a kadar hizmet verilecektir. Eğlence mekanları ve Nargile ise bu durumların dışında tutulmuştur.

Plajlar, parklar , bahçeler kurallar içerisinde açılacaktır .Ayrıca müze , hipodrom , bireysel sporlar vb alanlarda da sınırlamalar kaldırılmıştır.Deniz turizmi , taşımacılığı ve balıkçılığı ile sınırlamalar kaldırıldı.sürücü kursu , kütüphaneler , gençlik merkezleri ,gençlik kampları belirlenen şartlar dahilinde sürdürülecektir.. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de hizmet vermeye başlayacaktır.

Cumhurbaşkanı son olarak şu 3 kavram üzerinde büyük bir titizlikle önem verilmesi gerektiğini açıkladı MASKE, MESAFE , TEMZİLİK… ( CUMHURBAŞKANI AÇIKLAMASI )