TARİHİN BÜYÜK İCADI BİTCOİN

PEKi bu büyük sıçrayışı nasıl ve kimler sayesinde başardı ve sonraki durağı ne olacak ?

Bitcoin bir kripto para ve ödeme sistemidir. Yani kripto para ifadesi ile sanal veya dijital para anlamı taşımaktadır. Nasıl ortaya çıktığı bile belli olmayan bu kripto paranın 2008 de piyasalara duyrularak artık tarih te önemli bir adım atılmıs oldu . Bu kripto paranın arkasında kimin olduğu sadece tahminlere dayandırılsada net birşey yoktur.

Bu gizemli kişi 9 sayfalık pdf dosya paylaşarak kripto para birimini 2008 yılında duyurmaya başladı. Bu dosyalarda yeni bir dönemin paylaşıdığını ve para ile ilgili olan bütün sistemlerde değişiklik yaşanacağı ve ya teknolojik para birimine geçileceğinin sinyalleri verilmişti.

PEki Bu sistemde DEVLET hangi tarafta diyor olabilirsiniz ?

Hemen açıklayalım Kripto para birimlerinin şuan itibari ile merkezleri veya herhangi bir devlet ile bağlantıları bulunmamaktadır. Açık kaynak kodlu yazılım ile yürütülmektedir yani herşeyden bağımsız bir şekilde kodlar ile işlem görmektedir . Özellikle son dönemde büyük ilgi toplayan binlerce altcoinin ortaya çıkmasına neden olmuştur .

PEki bu sitem nasıl işliyor ?

Şöyle düşünün kayıtların dijital ortamda birbiri ile zincirlenmiş bir şekilde işlem gördüğünü ve sistemin bu şekilde kayıt altına alındığını ve kodlar ile güvenliğin sağlandığını düşünebilirsiniz. Blok zinciri diye adalandırılan bu sitem bütün işlemleri kayıt altına aldığı ve depoladığı bir alan olarak sisteme entegre olmuştur. Bu şekilde alım satım işlemleri , transfer vb işlemler yapılarak bir zincir oluşturulur.Bankalarda şuan yaptığımız bütün işlemlerin kaydını dijital bir sistemde olacağını düşünün ve herhangi bir yere gitmeden telefon etmeden bu sitemi bitcoin ya da altcoin şeklinde yaptığınızı ve bu kayıtların sizinde elinizde olduğunu düşünün .Ve kayıtları kendi telefonlarınıza indirme ve kayıt altına alarak güvenliği sağlıyor .

Bu dijital ortamda artık kağıt para , imza , kimlik vb elle tutulan gözle görülen(Şuanki banka düzeni) sistemlerin artık tarihe gömüldüğü ve bütün işlemlerin bu dijital ortam üzerinden sağlanacağı bilgisi mevcuttur.

Yeni dünya düzeninde teknolojinin artık herşeyin kaynağı olacağını ve hayatımız ile bütünleşeceği ve belki tehdit oluşturacağını ya da faydasını tarih gösterecektir….